14 Pro 2010, 4:32pm
Nezařazené
by admin

Komentáře nejsou povoleny

Autosedačky

Opatrnost by měla být základním prvkem, který by měl každý řidič při jízdě dodržovat, ale přítomnost dítěte v automobilu přirozeně nutí bezpečnostní opatření ještě zvýšit. Řeč je samozřejmě hlavně o dětských autosedačkách, protože tady už se na materiální škody, od kterých vás ochrání havarijní pojištění, vůbec nehraje- bezpečnost dítěte je absolutní priorita, kterou naštěstí ukládá i náš právní řád.

Povinnost užívat dětské autosedačky platí pro děti, které měří pod 150cm a váží do 36kg. Autosedačkou se rozumí například specializované autosedačky, ale i různé kolébky, které jsou pro tuto funkci atestovány- většinou v součinnosti s bezpečnostním pásem. Klíčovým prvkem je hmotnost a výška dítěte- ano, za dobu růstu dítěte si nevystačíme s jednou autosedačkou. Důležité je také správné použití autosedačky- tu vždy v autě zakotvíme způsobem, který určil její výrobce- nikdy jinak, v tomto případě i technicky zdatní muži musí odhodit hrdost a pozorně následovat návod.

S rozumem a apelem
Jako řidiči máme však osud dětí, které převážíme, zcela ve svých rukou a zodpovědnosti. Usazení v autosedačce dítě může zachránit, ale nespoléhejme na to- každý rok se stane mnoho nehod, ve kterých ani sebelepší autosedačka nedokáže dítě zachránit. Jezděme proto opatrně- předvídejme nebezpečí a nespěchejme.

Pokud budeme věřit v dobrou vůli ostatních řidičů, můžeme se pokusit jim nenásilnou formou připomenout, že v automobilu přepravujeme to, co je nám nejdražší. Samolepka „dítě v autě“ může ostatní řidiče odradit od nepříjemných pirátských manévrů nebo nebezpečného předjíždění- ta minimální investice za to dost možná stojí. Můžeme si zvolit z mnoha typů těchto samolepek, ale je dobré zachovat podobu červeného trojúhelníku s viditelným nápisem Dítě v autě, aby řidiči náš dobře myšlený a esteticky zajímavý pokus o upozornění na dítě nepřehlédli.