14 Pro 2010, 12:08pm
Nezařazené
by admin

Komentáře nejsou povoleny

Asistenční služby

Velká pomoc v nepříjemných situacích, které nás mohou na silnicích a v jejich blízkém okolí (při smůle v příkopech a v polích) potkat, to jsou asistenční služby, které dnes nabízejí již všechny pojišťovny zabývající se pojištěním vozidel. Nejde přitom o cosi luxusního a pro běžného motoristu nedostupného, ty časy jsou naštěstí již dávno pryč. Není výjimkou, že základní asistenční služby dostaneme již v ceně povinného ručení, ale největší rozsah služeb získáme nejčastěji k havarijnímu pojištění nebo jako samostatný produkt, který lze dokoupit ke všem formám pojištění vozidel.

Povinné ručení s asistencí?

Ano, pojišťovny nabízejí základní asistenci už v ceně povinného ručení. Ne však všechny, a když už ano, většinou ve velmi omezené míře- například jen na území ČR, s velmi nízkými limity plnění, se spoluúčastí a podobně. Je však běžné, že k vyšším formám povinného ručení dostaneme i vyšší asistenční služby.

Havarijní pojištění a asistenční služby

Samotné existující jako nadstandard přijalo havarijní pojištění jako jednu z nedílných složek i asistenční služby. Výsledkem je cenově výhodná kombinace, kde máte vlastně asistenční služby zdarma, byť samozřejmě v ceně havarijního pojištění nějakou částku zaujmou- bez ohledu na to se však výsledná cena havarijního pojištění nezvedá, takže my řidiči z této situace jen a jen těžíme.

Důležitou otázkou je hlavně ta, kdy nám vlastně asistenční služby umějí a chtějí pomoc. Podívejme se na nejběžnější druhy asistence:

  • Šíře asistenčních služeb se odvíjí i od situace, ve které na ni máte nárok- většinou jde o rozlišení mezi nehodou, krádeží a poruchou- nejširší asistence bývá u havárie, menší u poruchy a u krádeže samozřejmě zcela odlišná forma
  • Šíře asistence se liší pro ČR a Evropu- v nejvyšších formách asistence však téměř nezáleží, v které evropské zemi se vám něco nepříjemného stane, pojišťovna se o vás i vaše spolujezdce postará noclehem, odtahem i cestou domů
  • Zaplacení práce automechanika v případě poruchy nebo nehody
  • Odtažení vozidla do servisu
  • Vyproštění vozidla
  • Uskladnění vozidla
  • Nocleh v hotelu, většinou omezený částkou za noc a počtem nocí, typicky 2 noci
  • Právní ochrana a konzultace s pojišťovnou, případně i tlumočení a doručení vzkazů

Nové prvky pronikají do každého komerčního produktu, proto i asistenční služby dále rostou a přizpůsobují se. Můžeme se proto setkat s příjemnými službami, jako je dovoz pohonných hmot, když nám v neopatrnosti na cestách dojdou nebo s propůjčením náhradního vozidla nebo dovozem do cíle naší cesty, když nás postihne porucha nebo havárie.